GWC dla wentylacji

gruntowy powietrzny antybakteryjny wymiennik ciepła

Gruntowny wymiennik ciepła

Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła to antybakteryjny wymiennik ciepła. Stanowi on komfort do systemu wentylacji mechanicznej i jest doskonałym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych. Wykorzystuje on stabilne warunki temperaturowe w gruncie panujące na głębokości 1.5 m i w efekcie pozwala obniżyć ilość zużywanej energii cieplnej. 

Dzięki całkowitej separacji z gruntem zapewnia bezwzględną higienę i sterylność, a więc nie jest narażone na zanieczyszczenia i gaz Rodon - bezwonny, ale szkodliwy.

Argumenty, które przekonują:

  • niższe koszty ogrzewania w zimie dzięki wstępnemu ogrzaniu powietrza zewnątrz
  • komfortowe i chłodne powietrze latem
  • zapobieganie zawilgoceniu i zagrzybieniu budynków
  • możliwość układania kanałów pod dużymi obciążeniami statycznymi np. pod budynkiem

GWC

Montuje się go podczas budowy, gdyż gruntowy wymiennik ciepła wymaga zainstalowania kanału czerpnego pod ziemią na głębokości 1,2-1,6m. Właśnie tam, na głębokości od 1 do 4m temperatura gruntu jest prawie taka sama w ciągu całego roku i wynosi w naszej strefie klimatycznej ok. +10°C (+/- 1,5°C). Decydując się na gruntowy wymiennik ciepła, należy pamiętać o umieszczeniu go w projekcie instalacji wentylacyjnej. Jest to niezwykle ważne, przy doborze i wydajności centrali wentylacyjnej. 

Zaletą gruntowego wymiennika ciepła jest to, że koszt jego eksploatacji ogranicza się tylko do  wymiany filtrów. Oprócz tego, jego prosta budowa, pozwala na zastosowanie tego urządzenia w każdym miejscu i w każdych warunkach.

Gruntowy wymiennik ciepła zbudowany na bazie rur, których ścianki wewnętrzne wyłożone są opatentowaną powłoką antybakteryjną, przez które dostarczane jest powietrze, z jednej strony podłączony jest do centrali rekuperacyjnej, zaś z drugiej wychodzi nad powierzchnię ziemi w postaci czerpni. Ze względu na takie umiejscowienie, czerpnia musi być zabezpieczona przed gryzoniami i owadami siatką oraz powinna dodatkowo posiadać filtr.

lato

Latem, gdy włączy się baypass, gruntowy wymiennik ciepła powoduje, że pobierane z zewnątrz ciepłe powietrze, przechodząc kanałem podziemnym, zostaje schłodzone o ok. 4-8°C zapewniając przy tym właściwą wilgotność.           

Dzięki temu, nawiewane, gorące powietrze zostaje schłodzone o kilka stopni, Stwarza to komfortowy klimat dla mieszkańców domu, podobny do działania klimatyzacji.

zima

Zimą, spełnia rolę grzewczą. Z pomiarów  wiadomo, że powietrze zewnętrzne o temperaturze -15°C, dzięki systemowi rur GWC , u wlotu do rekuperatora może być ogrzane do temperatury 0°C. Zapobiega to szronieniu, a nawet przemarzaniu wymiennika. Po przejściu przez wymiennik powietrze łatwo zostaje ogrzane do temperatury pokojowej.

 przejściowy

Poza tymi porami roku, w okresach przejściowych, gruntowy wymiennik ciepła powinien być odłączany, a powietrze powinno być pobierane przez normalną czerpnię zamontowaną na dachu lub w ścianie budynku. Stosuje się trójdrożną przepustnicę z elektrycznym siłownikiem  sterowaną modułem z pomiarem temperatury. System przełączania jest bezobsługowy.

Zapobiega to dodatkowemu schładzaniu powietrza jesienią i podwyższaniu jego temperatury wiosną.

Aby wymiennik rurowy pracował skutecznie, powinien trzymać odpowiednią temperaturę otaczającej go ziemi. Dlatego jego praca powinna przebiegać z przerwami, podczas których następuje regeneracja temperatury jego ścianek. Dzięki budowie rurowej przebiega to bardzo szybko.

 

Wentylacja INTERMACH

Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oszczędzisz na ogrzewaniu domu, ponieważ odzyskasz znaczną część jego ciepła
i będziesz cieszyć się świeżym powietrzem przez cały rok.

Jeśli zamontujesz taki system wentylacji od razu zauważysz zmiany w Twoim domu. Najistotniejsze z nich to:

  • poprawa jakości powietrza, którym codziennie oddychasz;
  • poprawa samopoczucia i komfortu;
  • korzyści ekonomiczne, niższe zużycie energii grzewczej;
  • odzysk ciepła do 84%;
  • brak grzybów i pleśni;