Jaki klimat w domu

temperatura, wilgotność, czystość powietrza

Jaki powinien być klimat w domu? - wentylacja w domu

W pomieszczeniach domowych powinna być zachowana nie tylko odpowiednia temperatura, ale i wilgotność. Optymalne warunki w których będziemy czuć się komfortowo to temperatura 20°-22°C i wilgotności względnej 40-60%.
Gdy jest za sucho, pękają drewniane meble, kruszeje farba na obrazach oraz tkaniny, zwiększa się ilość ładunków elektrostatycznych na elementach z tworzyw sztucznych, zwiększa się ilość kurzu a również na skutek tego nasza podatność na infekcje.


Zbyt duża wilgotność natomiast powoduje poczucie duszności, parowanie szyb, pęcznienie, a nawet gnicie drewna, pojawienie się grzyba i pleśni oraz szkodliwych bakterii, co również prowadzi do zachorowań oraz uciążliwych alergii.
Dodatkowego nawilżania z pewnością wymagają domy z centralnym ogrzewaniem i nieszczelnymi oknami, przez które napływa zimne powietrze powodujące naturalną wentylację. Na skutek tego, z powietrza usuwana jest na zewnątrz para wodna, powstała w domach na skutek kąpieli czy gotowania.
Problem z nadmierną wilgotnością w domu może rozwiązać sprawnie działający system wentylacji mechanicznej, który nieprzerwanie przez 24 godziny na dobę wymienia zużyte powietrze na świeże i zapewnia utrzymanie odpowiednich jego parametrów.

Ogromnym problemem dla mieszkańców domu jest również zanieczyszczenie powietrza, które zachodzi na skutek wykonywania codziennych czynności domowych, jak: sprzątanie, gotowanie, prasowanie, suszenie bielizny, czy korzystanie z kominka jak również ewentualne palenie papierosów.
Według badań stężenie substancji zanieczyszczających powietrze wewnątrz budynków jest od 2 do 5 razy większe niż w powietrzu zewnętrznym. Trzeba przy tym pamiętać, że w budynkach spędzamy 90% naszego czasu, w tym ok. 65% przebywamy w domu i tu należy zadbać, aby było dobre samopoczucie.


Ogólnie przyjmując, zanieczyszczenia w domu można podzielić na zauważalne i niezauważalne. Pierwsze z nich to np. wyziewy, które od razu powodują nieprzyjemne zapachy, a osoby, które je zauważą, mogą im natychmiast przeciwdziałać przyspieszając wentylację przez otwarcie okna. Wiąże się to z utratą ciepła z pomieszczeń i tu należy pomyśleć, co znaczy odzysk ciepła.
Druga kategoria to wszelkie zanieczyszczenia niezauważalne, powstałe na skutek metabolizmu osób, zwierząt, roślin, jak też w wyniku czynności domowych, jak: prasowanie, sprzątanie czy gotowanie. Jednak przecież wilgoć, która wydziela się podczas wykonywania tych czynności, może stać się pożywką dla grzybów i pleśni.

Trudno jednoznacznie określić, które z substancji zanieczyszczających powietrze powodują jedynie dyskomfort mieszkańców, a które wywołują choroby. Wielu z tych zanieczyszczeń w ogóle nie wyczuwamy naszymi zmysłami, np. węchem, a objawy ich szkodliwego działania mogą ujawnić się dopiero po wielu latach,  jak astma, inne przewlekłe choroby oddechowe, a nawet nowotwory.

Wentylacja INTERMACH

Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oszczędzisz na ogrzewaniu domu, ponieważ odzyskasz znaczną część jego ciepła
i będziesz cieszyć się świeżym powietrzem przez cały rok.

Jeśli zamontujesz taki system wentylacji od razu zauważysz zmiany w Twoim domu. Najistotniejsze z nich to:

  • poprawa jakości powietrza, którym codziennie oddychasz;
  • poprawa samopoczucia i komfortu;
  • korzyści ekonomiczne, niższe zużycie energii grzewczej;
  • odzysk ciepła do 84%;
  • brak grzybów i pleśni;