Po co wentylacja

oczyszczanie powietrza

Do czego służy wentylacja?

Wentylacja mechaniczna to proces usuwania z pomieszczeń zanieczyszczonego powietrza i dostarczania w jego miejsce powietrza świeżego. Jest to konieczne, ponieważ powietrze w domu stale ulega zanieczyszczeniu.

Wymiana powietrza jest niezbędna dla zdrowia, komfortu i bezpieczeństwa osób przebywających w domu, jak również dla ochrony domów przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Powietrze, którym oddychamy na co dzień jest równie ważne co codziennie spożywane jedzenie i woda, jednak ze względu na jego niedostrzegalny charakter, często się o nim zapomina.

Wentylacja w domu odgrywa bardzo ważną rolę, ale jej zastosowanie nie jest tak spektakularne jak nałożone tynki czy zamontowane okna. Dlatego też, przy podejmowaniu decyzji finansowych przy budowie domu nie poświęca się jej zbyt wiele uwagi, a jako jedyną metodę na zaoszczędzenie energii rozważa się zastosowanie dodatkowej izolacji termicznej czy rozbudowę systemu grzewczego.

Niestety jeszcze niewielu właścicieli domów wie, że bez zastosowania prawidłowo działającej wentylacji, ocieplenie ścian czy uszczelnienie okien i drzwi nie przyniesie oczekiwanych rezultatów i korzyści finansowych, a może nawet spowodować problemy. Taki dom nie jest w stanie „samodzielnie oddychać”, a codzienne jego użytkowanie powoduje nagromadzenie zanieczyszczeń i wilgoci, które mogą być początkowo niewyczuwalne dla domowników powodując jedynie ich dyskomfort, jednak po dłuższym czasie mogą spowodować wymierne straty.

Szczególnie brak prawidłowej wentylacji mogą odczuwać właściciele domów wyposażonych w kominek, który do prawidłowego działania potrzebuje dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz, a niespełnienie tego wymagania może zakłócić jego działanie, a nawet spowodować cofanie się spalin do środka budynku.
Zwiększenie dopływu powietrza z zewnątrz w sposób naturalny, np. poprzez otwieranie okien, szczególnie w okresach grzewczych, prowadzi natomiast do wyziębiania domu i powoduje utratę wszystkich korzyści powstałych na skutek zastosowania izolacji cieplnej domu, kaloryferów, czy podwójnych szyb.
Trzeba pamiętać również, że odpowiednia wentylacja przeciwdziała wilgoci, a więc zapobiega pogarszaniu się stanu budynku.

JAK POZNAĆ CZY WENTYLACJA JEST DOBRA?

We właściwie wentylowanym domu świeże powietrze z zewnątrz napływa do pokoi dziennych lub sypialni. Stamtąd przepływa do przedpokoju, a następnie do pomieszczeń, w których wydziela się dużo zanieczyszczeń i wilgoci, tzn. do kuchni, łazienki czy toalety, skąd jest usuwane na zewnątrz.
Taki system powoduje, że do pokoi, w których przebywamy najczęściej, nie napływają zanieczyszczenia i wilgoć z kuchni, łazienki i WC.
Aby dowiedzieć się czy wentylacja działa sprawnie, należy zwrócić uwagę, czy występują w domu takie objawy jak:

 • grzyb, pleśń na nadprożach, ościeżach okiennych, pod parapetem, w narożach pokoi, za meblami;
 • zaparowane szyby w oknach;
 • skroploną parę wodną na chłodnych powierzchniach ścian i przedmiotach;
 • nawiew powietrza z kratek wentylacyjnych w kuchni lub łazience;
 • pęcznienie drewnianych mebli lub podłóg;
 • kruszenie farby na obrazach, kruszenie tkanin;
 • zbytnie i częste elektryzowanie się powierzchni sztucznych;
 • nieprawidłowe działanie kominka – cofanie się dymu do wnętrza pokoju, nieprawidłowy ciąg, który powoduje złe spalanie;
 • straty ciepła, pomimo zastosowania dodatkowej izolacji ścian budynku, dyskomfort, problemy z koncentracją, podatność na infekcje.

Jeśli zauważymy któryś z tych czynników, możemy być pewni, że do naszego systemu wentylacyjnego należy wprowadzić zmiany. Czasem okazuje się nawet, że najlepszą modyfikacją jest zastosowanie systemu wentylacji mechanicznej, który kontroluje wymianę powietrza w domu, zapewniając jednocześnie jego oczekiwaną temperaturę i wilgotność.

Brak tych objawów oznacza natomiast, że system wentylacyjny został wykonany w oparciu o projekt wentylacji, prawidłowo  i spełnia swoją rolę tak jak powinien. Gratulujemy.

WENTYLACJA MECHANICZNA - REKUPERACJA, CZY WENTYLACJA GRAWITACYJNA?

wentylacja mechaniczna

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to centrale wentylacyjne zwane rekuperatorami.
Dostępne są rekuperatory z wymiennikiem krzyżowym z odzyskiem ciepła około 65% oraz z wymiennikiem przeciwprądowym z odzyskiem ciepła około 95%.
Produkowane są one o różnej wydajności, dla małych, jak i dla bardzo dużych kubatur.
Do montażu systemu wentylacji stosujemy rekuperatory różnych producentów, jednak na życzenie klientów polecamy centrale fińskiego producenta Vallox Oy.
Rekuperatory firmy Vallox produkowane są o różnych wydajnościach i z różną elektroniką /ręczną lub elektroniczną/. Posiadają również opcjonalnie nagrzewnice wtórne VKL wodne, wyposażone one są w elektronikę do współpracy z pompami ciepła oraz z ogrzewaniem podłogowym.
Zastosowanie w centrali nagrzewnicy wtórnej wodnej VKL w miejsce elektrycznej 1500 Vat, pozwala na przyłączenie jej do systemu centralnego ogrzewania jako jeden z grzejników z możliwością regulacji w elektronicznym panelu sterowania centralą SED, a powietrze nawiewane do pomieszczeń może być ogrzane nawet do 40°C w zależności od obrotów rekuperatora, co pozwoli na obniżenie wydajności pracy kotła oraz na zmniejszenie kosztów eksploatacji i kosztów ekonomicznych.

REKUPERACJA + OGRZEWANIE KOMIKIEM

Podłączenie do rekuperacji systemu ogrzewania kominkowego jest z kilku względów skazane na niepowodzenie. Po pierwsze powietrze nawiewane przez rekuperator ma niższą temperaturę od powietrza w pomieszczeniu, dlatego opadając na dół wypiera do góry powietrze zużyte. Powietrze z kominka jest znacznie cieplejsze i pozostanie pod sufitem. Powietrze takie powinno być nawiewane osobnymi kanałami na wysokości około 40 cm od podłogi.
Innym problemem jest kurz, który ocierając się o zewnętrzny płaszcz kominka zmienia się w lepliwy pył oklejający ścianki kanałów od wewnątrz. Połączenie rekuperacji z ogrzewaniem kominkowym wymagałoby również zastosowania kanałów o większej średnicy oraz dodatkowych przepustnic zwrotnych, co podnosi koszt całej instalacji.
Należy również zdawać sobie sprawę, że wkład kominkowy w czasie eksploatacji może się częściowo rozszczelnić, a spaliny /czad/ będą rozprowadzane po wszystkich pomieszczeniach.

Wentylacja INTERMACH

Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oszczędzisz na ogrzewaniu domu, ponieważ odzyskasz znaczną część jego ciepła
i będziesz cieszyć się świeżym powietrzem przez cały rok.

Jeśli zamontujesz taki system wentylacji od razu zauważysz zmiany w Twoim domu. Najistotniejsze z nich to:

 • poprawa jakości powietrza, którym codziennie oddychasz;
 • poprawa samopoczucia i komfortu;
 • korzyści ekonomiczne, niższe zużycie energii grzewczej;
 • odzysk ciepła do 84%;
 • brak grzybów i pleśni;