Rodzaje wentylacji

Wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna

Centrala wentylacyjna - wentylacja z odzyskiem ciepła - rekuperacja

WENTYLACJA MECHANICZNA NAWIEWNO-WYWIEWNA

Ten rodzaj wentylacji jest najbardziej efektywnym systemem, gdyż pozwala na całkowitą kontrolę cyrkulacji powietrza w domu. Ruch powietrza wymuszany jest tu przez urządzenia mechaniczne, które wymagają zasilania prądem elektrycznym. Gwarantuje to jednak niezależność systemu wentylacji od pogody.
W tym rodzaju wentylacji, powietrze dostaje się do wnętrza domu przez system nawiewników a następnie kanałami rozprowadzane jest po wszystkich pomieszczeniach. W końcu, zanieczyszczone, wydostaje się na zewnątrz przez kratki wywiewne w łazienkach, WC i kuchni.
Jeśli wentylacja mechaniczna została zamontowana po uprzednio działającym systemie wentylacji naturalnej, należy zamknąć wszystkie „naturalne” kanały wentylacyjne.

Dodatkowo, montując specjalne urządzenie – rekuperator, można odzyskać ciepło z ogrzanego wcześniej wywiewanego powietrza. Dzięki temu można bardzo wydajnie wentylować pomieszczenia bez obawy wychłodzenia domu i związane z tym straty energetyczne.
Ciepło pobierane jest z powietrza odprowadzanego na zewnątrz i przekazywane powietrzu napływającemu. Dzięki temu do budynku napływa ogrzane już powietrze.
Konstrukcja rekuperatora uniemożliwia mieszanie się powietrza usuwanego ze świeżym. Gwarantuje to komfort dla mieszkańców, którzy ilość napływającego i wywiewanego powietrza mogą regulować sobie według własnych potrzeb.

Wentylacja mechaniczna działa skutecznie pod warunkiem jej prawidłowego zaprojektowania. Bardzo istotny jest dobór wentylatorów do odpowiednich warunków, przekroi i długości przewodów wentylacyjnych, a nawet rozmieszczenia kratek wywiewnych i nawiewników.

SZCZELNOŚĆ INSTALACJI WENTYLACYJNYCH

Szczelny system kanałów to jedna z dróg zwiększania energooszczędności całego budynku.
Obecnie przepisy narzucają certyfikację energetyczną budynków i stosowanie systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w domach jednorodzinnych i budynkach użyteczności publicznej.
Wymagania odnośnie ograniczenia energooszczędności budynków będą rosły w związku z rosnącymi cenami energii, lecz również z uwagi na zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne.
Protokół z Kyoto mówi, że wszyscy powinni myśleć o ograniczeniu emisji CO2 we wszystkich obszarach.

Jeżeli system kanałów nie jest szczelny musimy skompensować straty zwiększeniem wydajności wentylatorów.
To powoduje przewymiarowania, wentylatorów, filtrów, nagrzewnic i chłodnic, wymienników ciepł itd.
Wynikiem nieszczelności jest również hałas.

Wszystko to powoduje zwiększenie zużycia energii i kosztów, oraz zwiększa negatywny wpływ na środowisko. Często zdarza się, że producenci kanałów wykorzystują do produkcji rozkalibrowanych maszyn i szwy tych kanałów są źle zagniecione. Ale zazwyczaj to nie płaszcz kanału lecz połączenie kanałów z kształtkami powoduje nieszczelność. Przed przystąpieniem do wyboru firmy montującej system wentylacji należy upewnić się, których producentów materiały stosuje.
Nasza firma stosuje certyfikowane materiały firmy Lindab. Są to kształtki z podwójną uszczelką zapewniającą 100% szczelności systemu.

Wentylacja INTERMACH

Dzięki systemowi wentylacji mechanicznej z rekuperatorem oszczędzisz na ogrzewaniu domu, ponieważ odzyskasz znaczną część jego ciepła
i będziesz cieszyć się świeżym powietrzem przez cały rok.

Jeśli zamontujesz taki system wentylacji od razu zauważysz zmiany w Twoim domu. Najistotniejsze z nich to:

  • poprawa jakości powietrza, którym codziennie oddychasz;
  • poprawa samopoczucia i komfortu;
  • korzyści ekonomiczne, niższe zużycie energii grzewczej;
  • odzysk ciepła do 84%;
  • brak grzybów i pleśni;